Sháníte nejvýhodnější leteckou jízdenku?

Írán Persepolis (Takht-e Jamšid)

Počasí Írán Persepolis (Takht-e Jamšid)


Írán je zemí, která se nachází na Blízkém východě a je známá svým dlouhou a bohatou historií. Dříve známý jako Perská říše, se zde nachází mnoho historických a kulturních památek, které jsou dnes světovým dědictvím UNESCO.

Jedním z nejvýznamnějších míst v Íránu je Persepolis, známý také jako Takht-e Jamšid. Toto místo bylo vytvořeno perským králem Dareiem I. v 6. století před naším letopočtem a sloužilo jako královský palác a centrum perského impéria.

Persepolis se nachází na rozložitém terénu a je obklopen obrovskými horami. Toto umístění ovlivňuje také jeho počasí. Íránské Valy království Persepolis je známé jak pro své horké léto, tak chladné zimy.

V létě jsou teploty v Persepolis často nad 40 stupňů Celsia. To způsobuje extrémní vedra, která mohou být pro návštěvníky velmi obtížná. Proto je nejlepší navštívit Persepolis během jarního nebo podzimního období, kdy jsou teploty mírnější a příjemnější.

V zimě se teploty mohou snížit až na -10 stupňů Celsia. Sněžení v Persepolis není příliš časté, ale když se objeví, vytváří to malebnou a kouzelnou atmosféru. Návštěvníci by měli být připraveni na chladné počasí a obléknout se teple, pokud se rozhodnou Persepolis navštívit v zimě.

Kromě extrémních teplot má Persepolis také omezené srážky. Od května do září je období sucha a srážky jsou minimální. V zimě se mohou objevit malé množství srážek, ale není to časté. Nezávisle na ročním období je však vždy důležité mít při návštěvě Persepolis s sebou vodu a krém na ochranu před sluncem.

Přestože Persepolis může mít extrémní počasí, stále zůstává důležitým a oblíbeným turistickým cílem. Lidé přijíždějí z celého světa, aby obdivovali krásu jeho historických památek a poznali historii Perské říše. Kromě Persepolisu je v oblasti mnoho dalších zajímavých míst, které stojí za návštěvu, jako je Naqš-e Rostam a Naqš-e Rustam, což jsou starobylé hrobky a náhrobní památky.

Persepolis je mistrovským dílem architektury a symbolizuje bohatství a velikost Perské říše. Bez ohledu na počasí je toto místo něco, co by si neměl žádný návštěvník Íránu nechat ujít.


Letenka Írán Persepolis (Takht-e Jamšid)


Persepolis, který je také známý jako takht-e Jamšid, je jedním z nejvýznamnějších a nejzachovalejších historických míst v Íránu. Tato starověká ruiny se nacházejí asi 70 kilometrů severozápadně od moderního města Šírázu a jsou důkazem bohatství a prestiže starověké Perské říše.

Persepolis byl postaven za vlády perského krále Daria I., který vládl v letech 522–486 př. n. l., a stal se centrem perského impéria. Jeho syn, král Xerxés I., a později i další vládci, přidávali a rozšiřovali komplex, který zahrnoval monumentální budovy, chrámy, paláce a nádherné sochy.

Hlavní vstup do Persepolisu je přes Velkou bránu, která je velkolepou strukturou s vysokými sloupy, zdobenými reliéfy. Ať už jste na tomto místě poprvé nebo už jste tu byli dříve, pohled na tuto bránu vás zanechá naprosto ohromené.

Persepolis je také známý svými Apadánem - sloupovými síněmi s dřevěnými stropy a mnoha sloupy sloužícími jako pódium, kde králové přijímali hosty a pořádali své audiencie. Několik z nich je bohužel ve velmi špatném stavu, ale i tak si stále zachovávají nádherné reliéfy, které vyprávějí příběhy alegorických postav a mýtů.

Další významnou částí Persepolisu je také Tachary, což je královský palác nebo také sídlo. Je to nejvyšší bod v Persepolisu a nabízí nádherný výhled na celý komplex. Palác se skládá z různých místností a sálů, z nichž mnohé mají také působivé fresky a reliéfy.

Zachovalé reliéfy na stěnách Persepolisu jsou jedinečné a mají velký historický a kulturní význam. Zobrazují příběhy z dobytí, náboženství, králů, bohů a slavných událostí této doby. Každý reliéf je jako malba s přesností a detaily, které jsou ohromující.

Persepolis byl zařazen na seznam světového dědictví UNESCO a je pochopitelně jednou z nejnavštěvovanějších turistických atrakcí v Íránu. Tento mimořádný historický komplex zaujme nejen svými unikátními stavebními prvky, ale také svým neuvěřitelným historickým kontextem.

Pokud tedy plánujete navštívit Írán, Persepolis musí být na vašem seznamu povinných zastávek. Návštěva tohoto mistrovského díla perské architektury a umění vás zcela pohltí svou nádherností a historickým příběhem.


Dovolená Írán Persepolis (Takht-e Jamšid)


Írán je země plná historie a kultury. Má mnoho krásných a neopakovatelných památek, které vás zaujmou svou krásou a unikátním stylem. Jedním z nejslavnějších míst v Íránu je Persepolis, které je známo také pod názvem Takht-e Jamšid. Toto místo je neuvěřitelně fascinující a přináší svým návštěvníkům nezapomenutelný zážitek.

Persepolis se nachází na území dnešního Farsu v jihozápadní oblasti Íránu. Je to místo, které bylo vytvořeno na počátku 6. století před naším letopočtem, během vlády perského krále Dáreia I.

Zde se nachází impozantní budovy a nádherné sochy. Je to místo, kde byli shromažďováni všichni trůnu se země i z okolních států, aby zde slavnostně oslavili perskou Nový rok. Byl to symbol bohatství a moci perského království

Toto místo je tak obrovské, že je téměř nemožné prozkoumat celé během jednoho dne. Turisté jsou však schopni vidět největší atrakce, jako jsou Apadana, Dáreiho palác a Tachara. Apadana je největší a nejimpozantnější budova v Persepolis, která byla použita pro slavnostní příležitosti a ceremonie. Dáreiho palác a Tachara byly méně impozantní, ale stále nesou svou vlastní jedinečnou krásu.

Další významné památky zahrnují sochy Obřích býků, Šápasana a Dvojici soch Lvů. Tyto sochy jsou považovány za vrcholnou ukázku perského umění a demotrují talentanci perských řezačů kamenů.

Další historické památky v okolí Persepolisu jsou Ruiny Pasargád, Achámenovské hrobky a mnoho dalších památek, které přinášejí návštěvníkům neuvěřitelný zážitek.

Pokud plánujete dovolenou v Íránu, Persepolis by mělo být vaším prvním cílem. Je to místo plné historie, kultury a krásy, kde se návštěvníci mohou cítit, jako by se ocitli v jiné době. Přináší svým návštěvníkům nezapomenutelné zážitky a poskytuje příležitost prozkoumat neuvěřitelné umění a řemesla Persie.


Nejčastější dotazy a odpovědi Írán Persepolis (Takht-e Jamšid)


1. Co je Persepolis (Takht-e Jamšid)?
Persepolis (Takht-e Jamšid) je starobylé archeologické naleziště v Íránu. Sloužilo jako hlavní město Peršské říše a jedno z nejvýznamnějších politických a kulturních center starověkého světa.

2. Jaký je historický význam Persepolis (Takht-e Jamšid)?
Persepolis hrál významnou roli v politické symbolice a architektuře starověké Persie. Byl centrem peršské moci a místo, kde se slavil Nový rok a konaly se významné ceremonie.

3. Jak dlouho trvala výstavba Persepolis?
Výstavba Persepolis začala v 6. století př. n. l. za vlády perského krále Dária I. a pokračovala až do 4. století př. n. l.

4. Kdo zničil Persepolis?
Persepolis byl zničen Alexandrem Velikým během jeho tažení do Persie v roce 330 př. n. l. Některé části města vyhořely, ale nejvíce škod bylo způsobeno zloději, kteří odnesli cenné předměty.

5. Je možné navštívit Persepolis dnes?
Ano, Persepolis je otevřené pro veřejnost a může být navštíveno cestovateli a turisty. Je to populární turistická atrakce v Íránu.

6. Jaké památky mohu vidět v Persepolis?
V Persepolis můžete vidět zbytky impozantních paláců, sloupových síní, soch a reliéfů. Nejznámější památkou je Apadána, velká audiencní síň.

7. Jak se dostanu do Persepolis?
Persepolis se nachází asi 60 km severně od Šírázu, druhého největšího města Íránu. Nejlépe je se sem dostat taxíkem, pronájmem auta nebo s průvodcem.

8. Má Persepolis nějaká specifická pravidla návštěvnosti?
Ano, při návštěvě Persepolis se očekává respektování místních zvyklostí a kultury. Měli byste mít na sobě slušné oblečení a chovat se respektovně ke všem památkám.

9. Je Persepolis zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO?
Ano, Persepolis bylo zapsáno na seznam světového dědictví UNESCO v roce 1979. Tento titul ocenil jeho historický význam a architektonickou krásu.

10. Existují nějaké další zajímavosti v okolí Persepolis?
V okolí Persepolis se nachází další historické a archeologické památky, jako je Nákš-e Rustam (hrobky achaimenovských králů), Pasargady (první dynastické hlavní město Achaimenovské říše) a Eram Garden (univerzitní zahrada).


Ubytování Írán Persepolis (Takht-e Jamšid)


Persepolis, známý také jako Takht-e Jamšid, je jedním z nejvýznamnějších archeologických nalezišť v Íránu. Tato starověká perská říše se nachází v jihozápadním Íránu, asi 60 kilometrů od města Šíráz.

Persepolis byla hlavním městem říše Achaimenovců, kterou vládl perský král Dareios I. Od té doby se tato památka stala neobyčejně důležitou pro historiky a archeology z celého světa.

Pokud se rozhodnete navštívit Persepolis a chcete zde zůstat na několik dnů, je důležité vědět, kde si můžete najít vhodné ubytování.

V blízkosti památky najdete celou řadu hotelů a ubytování, více či méně luxusních. K dispozici jsou hotely s bazénem, restauracemi a dalšími službami, ale také jednoduché motely nebo hostely pro turisty s menším rozpočtem.

Další možností je ubytování v okolních městech, jako je Šíráz. V tomto městě najdete mnoho hotelů a guesthousů, které nabízí vysokou kvalitu ubytování za rozumné ceny. Šíráz je také ideálním výchozím bodem pro návštěvu dalších památek a atrakcí v okolí.

Před rezervací ubytování však nezapomeňte zkontrolovat, zda nabízí transfer do Persepolis a další výhody spojené s výlety do této památky. Mnoho hotelů poskytuje dopravu a organizuje výlety po okolí.

Je důležité si uvědomit, že Persepolis je velmi populární turistickou atrakcí, proto byste měli zarezervovat ubytování včas. V letních měsících je toto místo navštěvované velkým množstvím turistů a některé hotely mohou být plně obsazené.

Jestliže hledáte skutečně jedinečný zážitek, můžete si zajistit ubytování ve stínu starověkých památek v okolí. V této oblasti najdete řadu kempů a tábořišť pro turisty. Nicméně se o všechny rezervace postarejte s předstihem, neboť tyto ubytovací možnosti jsou hojně navštěvovány a musíte zaplatit poplatek za přístup na některé lokality, abyste mohli zkusit něco neobvyklého.

V Íránských oblastech jsou všemi směry a najdete zde i hostely, které byly zbudovány z opuštěných domů původních obyvatel a poskytují příjemnou atmosféru s přáteli z celého světa.

Ať již se rozhodnete pro jakékoliv ubytování, je důležité vědět, že Persepolis a jeho okolí nabízí nezapomenutelný zážitek pro každého navštěvníka. Tato památka je jedinečná a má hluboké historické kořeny, což ji činí místem, které určitě stojí za návštěvu.


Největší online sortiment letenek

Záruka nejnižší ceny

Výhodné ceny letenek

Kupte si nejlevnější letenky do magických míst, ať už vás fascinují jejich krása nebo exotika.

Objevit letenky